Jesenje izdanje Tour de Fruška: Biciklisti uživali u Drumskom izazovu Popov čot

• Kalauz Dragan
  • 25 Sep 2023

Jesenje izdanje druge sportsko-rekreativne manifestacije Tour de Fruška održano je 23. i 24. septembra, a ljubitelji biciklizma su, za razliku od prolećnih MTB izazova, sada imali priliku da se okušaju u drumskim trkama. Staze su bile dužine 55 km i 110 km kroz prekrasne predjele Fruške gore poznate kao Drumski izazov – Popov čot.

U oba slučaja, prvog dana manifestacije organizirana je trejl trka, na kojoj se okupilo veliko broj sudionika. Trkači su se natjecali na stazi dugoj 7 km i 15 km, a čak su i najmlađi imali priliku sudjelovati u dječjoj utrci. Drugog dana, ljubitelji biciklizma su se suočili s izazovom, unatoč obilnoj kiši koja je padala noću i rano ujutro. Srećom, kiša je prestala padati, pa je start na platou ispred hotela „Fruške terme” u Vrdniku označen kada je staza već bila suha.

U svim sportskim događanjima okupilo se gotovo 800 sudionika, od kojih je više od 300 biciklista sudjelovalo u Drumskom izazovu – Popov čot. Ova staza vodila ih je kroz selo Pavlovci, zatim preko Stejanovca, Bešenova, Šuljama do Grgurevca, gdje ih je očekivao izazovni uspon od 3 km s prosječnim nagibom od 9 % do Popovog čota. Zatim su se nastavili voziti grebenom do Zmajevca, odakle su se vratili u Vrdnik.

Oni koji su se odlučili za dulju rutu od 110 km vozili su dvije takve runde, dok su oni na 55 km vozili samo jednu.

Pobjednik dulje utrke bio je Jovan Divnić, koji je trebao tri sata, 18 minuta i 17 sekundi da savlada ovaj izazov. Na drugom mjestu je bio Dušan Stanić (Lotus team Sombor) s vremenom 3:23:00, dok je Vladimir Gnedovskij (BK Hajduk Kula) zauzeo treće mjesto s vremenom od 3:24:25.

Među hrabrim damama koje su se suočile s ovom dugom rutom, najbrža je bila Vanja Vlaović (BK Elite Novi Sad), koja je ciljem prošla nakon tri sata, 51 minutu i devet sekundi. Marija Pavlović je zauzela drugo mjesto (4:06:38), dok je Agota Ferenc (BK Elite) osvojila treće mjesto (4:17:42).

Na stazi duljine 55 km, pobijedili su Danilo Drašković (Planet bike) i Jana Jolović (Cyclemania Kragujevac).

Drašković je prešao ciljnu crtu za 1:49:46, a ubrzo za njim je stigao Ivan Perčić iz subotičkog Spartaka (1:50:03), dok je Relja Nikačević (Partizan Beograd) osvojio treće mjesto s vremenom od 1:50:39.

Jana Jolović je bila pobjednica s vremenom 1:58:34, ispred Katarine Marinac (Elite Novi Sad), koja je završila utrku za 2:12:17, i njezine klupske kolegice Valentine Nestorović (2:18:30).